Професор Христо Пимрирев се срещна с лясковчани
28.04.2025
Известният по цял свят полярен изследовател и Почетен гражданин на Община Лясковец проф. Христо Пимпирев, журналистът Иглика Трифонова и белетристът Димитър Томов, представиха свои книги в Музея на гурбетчийското градинарство в Лясковец. В Лясковец, те пристигнаха, за да срещнат лясковчани със своето творчество и да им подарят една вечер, наситена с усещането, че можем безкрайно много да се гордеем със своя връх Лясковец и с нос Павликени, и с всички топоними, които прославят нас като народ на другия край на света – на Ледения континент.
Полярният изследовател беше посрещнат първо в кабинета на кмета от градоначалника Васил Христов, от председателя на местния парламент Сергей Добрев и от заместник-кмета Емилия Жилиева. Още там той разказа с любов за това, как преди повече от 20 години, през 2003 г. е кръстил един от най-високите върхове /1473 м./ на Антарктида, именно на родния си град. Този връх му прави силно впечатление още с първото стъпване на Ледения континент.
С ръководството на общината гостите си поговориха и за родната му къща, за проучванията, които от години прави с българските експедиции. Кметът му подари икона на Светците Петър и Павел – стожери на Лясковец, които да го закрилят - него и всички българи в пребиваванията им на Ливингстън. Професорът пък подари на Христов плакет с логото на Антарктическия институт. Пимпирев се разписа и в Почетната книга на Община Лясковец, която започва с неговото име, когато е обявен преди 25 години за Почетен гражданин на Община Лясковец с решение на Общински съвет –Лясковец от 22 юни 2000 година.
В Музея на градинарството, пред многобройна публика, антарктикът и най-известен геолог и учен, чийто родови корени са в Лясковец, сподели колко добре се чувства сред своите съграждани винаги, когато се завръща тук, където спомени за уличките, за манастира, за детството и за любимата му баба Елена, нахлуват всеки път. Последното посещение на професора беше през 2019 година, когато БНТ снима филм за него в родния Лясковец.
Съгражданинът ни е доайен на българската антарктическа програма, участник в Първата национална антарктическа експедиция през сезон 1987/88 и до днес е лидер на ежегодните национални научни кампании в Антарктика. Българската база е в залива Емона на о. Ливингстън, която от 33 г. българите строят с много любов и хъс. През последните три години, благодарение и на кораба „Св. Св. Кирил и Методий“, нашите полярници имат вече нова лаборатория, къщи, спомагателни постройки и всичко това дава фронт за развитие на всички млади учени в бъдеще да отидат там и да изследват Антарктида.
Творческата среща-разговор в лясковския музей бе част от програмата на десетото издание на „Фоайе на книгата с автограф“. Форумът се организира от Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ и се осъществява под патронажа на Министерство на културата и в нашия град бе подкрепен от ръководството на Община Лясковец. Заедно със Иглика Трифонова, съгражданинът ни представи биографичната си книга „Антарктически стопаджия“. Тя е на издателство Книгомания и неин автор е Иглика Трифонова, а съавтор е проф. Пимпирев. Това е книга за човека Пимпирев, не само за полярния изследовател, книга за детството, юношеството, за семейството на нашия именит съгражданин. Освен неговият живот и преживелиците на полярниците на Антарктида, този труд включва и изповеди на различни личности – президенти, писатели, учени, артисти, музиканти, които споделят мнението си за работещите от десетилетия български учени в експедициите на Ливингсгън. В книгата има и над 230 снимки, които в детайли оформят интересен калейдоскоп, за да бъде по-пълна и по-пъстра картината, разкриваща работата, трудностите, изпитанията, битовизмите и всичко останало на Ледения континент, разказа Трифонова.
Пред лясковчани беше представена и книгата „Нос Павликени” - разкази на Димитър Томов. Книжното издание разказва за нос Павликени, намиращ се също в Антарктика, на о. Гринуич. По инициатива на проф. Христо Пимпирев, този географски обект носи името на родния град на писателя Димитър Томов. Пътят на Димитър Томов започва от гара Павликени, преминава през аудиториите на Софийския университет, през университетския вестник и печатница, през няколко книги и престижни награди. Сборникът с разкази „Нос Павликени“ е преведен на руски, английски и френски език.
Освен за намиращия се на Антарктика нос Павликени, дошлите в музея лясковчани, с гордост изслушаха подробности, свързани с именуването на връх Лясковец, които разказа почетният ни гражданин проф. Пимпирев.
Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на остров Ливингстън в архипелага Южни Шетландски острови носят името на именития ни съгражданин Христо Пимпирев. Друго, което сподели със своите съграждани беше разказ за скорошното му завръщане на родна земя от ХХХIII-ата Национална антарктическа експедиция. В рамките на Експедицията била завършена и официално открита сградата на новия лабораторен блок и са реализирани изследвания по множество научни проекти, част от които международни, с участието на учени от Румъния, Черна гора, Абу Даби, Гърция, Колумбия и Португалия, разказа професорът на лясковчани.
За срещата-разговор и възможността лясковчани отчасти да се докоснат до другата Бяла България, от името на всички земляци благодари общинското ръководство, в лицето на заместник-кмета Емилия Жилиева, която поднесе поздравителни адреси на гостите и цветя от името на кмета Христов, както и своите пожелания за бъдещи успехи. Поздравления и подаръци полярникът получи и от името на ръководството на Регионалната библиотека и от председателя на лясковското читалище Васил Русев, а присъстващите лясковчани го посрещнаха и изпратиха с бурни аплодисменти, с топли усмивки, с обич, и го засипаха с куп въпроси, на които землякът им с удоволствие отговори.